Położenie

POŁOŻENIE

By 21 sierpnia 2018 No Comments

Położenie, jak do nas dotrzeć, szlaki wychodzące z doliny, co warto wiedzieć.

POŁOŻENIE

Dolina Pięciu Stawów Polskich jest jednym z cenniejszych obszarów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stanowi odgałęzienie największej i najpiękniejszej doliny tatrzańskiej – Doliny Białki. Oryginalny pejzaż tworzą liczne formy polodowcowe, jak chociażby stawy, którym Dolina zawdzięcza swą nazwę. Największy z nich – Wielki Staw jest najdłuższym i najgłębszym jeziorem w całych Tatrach. Daje on początek potokowi Roztoka, który spadając z progu stawiarskiego tworzy wodospad Siklawę. Dolina ma kształt półkolisty o powierzchni 7,3 km2. Górują nad nią monumentalne, granitowe szczyty, a wysokogórskiemu krajobrazowi ton nadają rozległe hale, połacie kosodrzewiny, pola piargów i migotliwe tafle jezior.

Usytuowanie pięciostawiańskiego schroniska sprawia, iż jest ono doskonałym „węzłem komunikacyjnym” Tatr Wysokich i wymarzoną bazą wypadową na najbardziej ekstremalne szlaki, jak np. Orla Perć.

JAK DO NAS DOTRZEĆ:

Do Doliny Pięciu Stawów prowadzi wiele szlaków. Najprostszy – zielony zaczyna się przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Ten górski szlak biegnący Doliną Roztoki jest najbardziej popularnym dojściem do naszego schroniska i najlepiej dostępnym o każdej porze roku. Wycieczka rozpoczyna się już na Polanie Palenicy (odległość z Zakopanego ok 25 km). Dalej idzie się pieszo ok. pół godziny drogą asfaltową do Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie odchodzi szlak zielony prowadzący w górę Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów.

SZLAKI WYCHODZĄCE Z DOLINY:
  • Do schroniska w Roztoce przez Wodogrzmoty Mickiewicza. W górnej części Doliny Roztoki przejście obok wodospadu Siklawa.
  • Do Morskiego Oka przez Świstówkę Szlak czynny w sezonie letnim: od połowy maja do końca listopada
  • Do Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz
  • Na Halę Gąsienicową przez Zawrat
  • Na Halę Gąsienicową przez Kozią Przełęcz
  • Na Halę Gąsienicową przez Przełęcz Krzyżne
  • Na Kozi Wierch
  • Na szlak Orlej Perci przez Przełęcz Krzyżne, Kozi Wierch, Kozią Przełęcz lub Zawrat
  • Przez Przełęcz Zawrat na Świnicę i dalej – Kasprowy Wierch

W okresie zimowym polecamy zimowe obejście Niżniej Kopy.

WARTO WIEDZIEĆ:

W Dolinie Pięciu Stawów Polskich znajduje się najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr i zarazem polskiej części Karpat (1670 m n.p.m.).

Siklawa – w odległości zaledwie dziesięciu minut od schroniska, wody z całej doliny, gromadzone w Wielkim Stawie spływają przez stawiarski próg, tworząc największy wodospad tatrzański – Siklawę (około 70 m. wysokości).

Wielki Staw pieciostawiański jest najdłuższym (ok. 1 km ) i najgłębszym (ok. 80m) jeziorem tatrzańskim oraz drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.

Stawy – Dolina Pięciu Stawów ma największą w Tatrach powierzchnię jezior.

Kozi Wierch stanowiący północną „ścianę” doliny jest najwyższym nie granicznym szczytem (2291m.n.p.m.) w całości położonym w Polsce.

Schronisko w Pięciu Stawach jest jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok.

Witamy
Next Post
admin

Author admin

More posts by admin