Jak do nas dotrzeć?
Do Doliny Pięciu Stawów prowadzi wiele szlaków. Najprostszy – zielony zaczyna się przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Ten górski szlak biegnący Doliną Roztoki jest najbardziej popularnym dojściem do naszego schroniska i najłatwiej dostępnym o każdej porze roku. Wycieczka rozpoczyna się już na Polanie Palenicy (odległość z Zakopanego ok 25 km). Dalej idzie się pieszo ok. pół godziny drogą asfaltową do Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie odchodzi szlak zielony prowadzący w górę Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów.

W warunkach zalegania śniegu na końcowym odcinku czarnego szlaku, na progu – obowiązuje wariant zimowy, prowadzący poza Kopą. Oznaczony jest on niebieskimi tyczkami. Zimą nie chodzimy przez Siklawę!

W czasie sezonu zimowego, gdy TOPR ogłasza stopień zagrożenia lawinowego zalecamy, aby podczas wędrówki mieć ze sobą Lawinowe ABC, tj. sondę, łopatę oraz detektor, a także posiadać umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Położenie
Dolina Pięciu Stawów Polskich jest jednym z cenniejszych obszarów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stanowi odgałęzienie największej i najpiękniejszej doliny tatrzańskiej – Doliny Białki. Oryginalny pejzaż tworzą liczne formy polodowcowe, jak chociażby stawy, którym Dolina zawdzięcza swą nazwę. Największy z nich – Wielki Staw jest najdłuższym i najgłębszym jeziorem w całych Tatrach. Daje on początek potokowi Roztoka, który spadając z progu stawiarskiego tworzy wodospad Siklawę. Dolina ma kształt półkolisty o powierzchni 7,3 km2. Górują nad nią monumentalne, granitowe szczyty, a wysokogórskiemu krajobrazowi ton nadają rozległe hale, połacie kosodrzewiny, pola piargów i migotliwe tafle jezior.

Usytuowanie pięciostawiańskiego schroniska sprawia, iż jest ono doskonałym „węzłem komunikacyjnym” Tatr Wysokich i wymarzoną bazą wypadową na najbardziej ekstremalne szlaki, jak np. Orlą Perć.